Historia Kościoła

Diecezja: szczecińsko-kamieńska
Dekanat: Szczecin-Słoneczne
Parafia: Podjuchy - filia pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego

Stara osada słowiańska, należąca w przeszłości do cystersów z Kołbacza, położona nad malowniczym Jeziorem Binowskim przy południowych stokach Wzgórz Bukowych w odległości 12 km od Szczecina.

- Kościół gotycki wzniesiony w XIV wieku.

- Po roku 1945 zrujnowany.

- Odbudowany w latach 1979-1982.

- Poświęcony 7 listopada 1982 roku.

Architektura:

Kościół w Binowie usytuowany jest na naturalnym wypiętrzeniu terenu na południowym skraju osady. Jest to świątynia orientowana wzniesiona na planie prostokąta. Elewacje ścian wykonane są z nieregularnych warstw kamieni narzutowych, różnej wielkości i kształtu, sporadycznie tylko przyciosanych. Warstwy wyrównawcze wykonane z okrzesków i drobnych kamieni. Nierówności zewnętrznego lica ścian wypełnione są zaprawą wapienną bez śladów boniowania. Nawet narożniki wykonano z nieznacznie tylko przyciosanych głazów granitowych.

W elewacji północnej znajduje się gotycki, ostrołukowy, profilowany portal wykonany w cegle. Elewacja południowa nie posiada portalu, wykonane w niej są natomiast trzy ostrołukowe okna w obramieniu ceglanym. Ich osadzenie w murze wskazuje, że pochodzą one z późniejszej przebudowy pierwotnych, zapewne węższych okien gotyckich. Elewacja wschodnia posiada tylko jeden otwór okienny w formie ostrołukowej a w jej szczycie znajdują się blendy. Przy wschodnich narożnikach dobudowano też późniejsze filary przyporowe. Nawa posiada strop płaski i kryta jest ceramicznym dachem dwuspadowym.

Pewną zagadkę stanowi wieża, wyraźnie dwukondygnacyjna, bez portalu, węższa od nawy, założona na planie kwadratu. Dolna kondygnacja wzniesiona z dużych głazów narzutowych jest tej samej wysokości co nawa, lecz jej ściany zwężają się wyraźnie ku górze. Sprawia wrażenie starszej od kondygnacji górnej. Kondygnacja górna o prostych ścianach wzniesionych z mniejszych głazów, zakończona jest szczytami i kryta ceramicznym dachem dwuspadowym. Posiada też otwory okienne o łuku półkolistym w obramieniu ceglanym.

ost. aktualizacja: 2017-02-25

Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła

ul. Niklowa 1, 70 – 747 Szczecin Podjuchy
Bank Pekao S.A. III O. w Szczecinie 55 1240 3826 1111 0000 4402 9869
Tel. (91) 460-93-02 /604-774-462
2024 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Msze święte...

w Niedzielę i Święta - godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.15, 18.00; sobota - godz. 18.00;

w tygodniu: godz. 7.00 i 18.00;

W okresie wakacyjnym nie ma Mszy Świętej o 13:15.

Biuro parafialne czynne we wtorki, środy i czwartki w godz. 16.00 - 17.30; w czwartki także po wieczornej Mszy św.

W sprawach pilnych oraz pogrzebu przyjmujemy zawsze, o ile jesteśmy w domu