Fotogalerie

Fotogalerie 20 stycznia 2017 wyświetleń: 1000

SPRAWOZDANIE DUSZPASTERSKIE ZA ROK 2016

SPRAWOZDANIE  DUSZPASTERSKIE  za  2016  ROK

 

  W  Kościele Powszechnym rok Pański 2016 był przede wszystkim Rokiem Miłosierdzia. Papież Franciszek, który ukończył 80 lat,

 z niespożytą energią wzywał cały Kościół do tego, by priorytetem duszpasterskim uczynić głoszenie Bożego miłosierdzia oraz konkretną służbę miłosierdzia, zwłaszcza wobec najuboższych, imigrantów i ludzi bezdomnych.

  U nas w kwietniu świętowaliśmy 1050 rocznicę Chrztu Polski, latem gościliśmy papieża Franciszka oraz przybyłych  z całego świata młodych ludzi na Światowy Dzień Młodzieży. Jesień była intensywna, co pokazało olbrzymie zainteresowanie wiernych częstochowską Wielką Pokutą, a następnie Jubileuszowym Aktem Przyjęcia Pana Jezusa za Króla i Pana w krakowskich Łagiewnikach.  Był to także rok zaangażowania dla potrzebujących. Caritas Polska – czyli instytucja utrzymywana przez wiernych Kościoła – przekazała potrzebującym, szczególnie na Wschodzie, w Iraku oraz Syrii – dobra wartości miliona złotych. Nastąpiły też ważne zmiany personalne w Kościele: do Polski przybył nowy nuncjusz apostolski, a ostatnio ks. arcybp Marek Jędraszewski został nowym biskupem  Krakowa. Był to także rok, w którym obchodziliśmy 800-lecie powstania zakonu Dominikanów. Miniony rok zostanie zapamiętany jednak przede wszystkim, jako czas pielgrzymki do Polski papieża Franciszka i Jego wielkiej modlitwy z młodymi.

  Aby lepiej  sobie uświadomić obowiązek wdzięczności wobec Pana Boga za cały miniony rok, pomyślmy też przez chwilę  o naszej parafii, ponieważ jako jej członkowie należymy do Ludu Bożego złączonego z Jezusem w Kościele katolickim i nieustannie czerpiemy z tej przynależności  łaski Boże, które Kościół z woli samego Pana Jezusa rozdziela.

   Nasi rodzice, a wcześniej dziadkowie kochali to miejsce życia, zamieszkania i modlitwy. My też interesujemy się żywo sprawami naszej parafii i cieszymy się jej radościami.  Do Ludu Bożego parafii i Kościoła włączamy się przez Chrzest święty. W ostatnim roku 56 (pięćdziesięcioro sześcioro) dzieciom udzielono sakramentu Chrztu w naszym kościele. A więc o tę liczbę zwiększyła się liczba dzieci Bożych i to jest nasza wielka radość.

   Aby życie Boże trwało i rozwijało się w parafii, trzeba pokarmu. Lud Boży karmi się Ciałem Jezusa Eucharystycznego. W ciągu ostatniego roku rozdano w naszej parafii  59 456 Komunii św., o przeszło trzy tysiące więcej, niż w roku 2015.  Oprócz chleba eucharystycznego potrzebny jest jeszcze chleb Słowa Bożego. W ciągu mijającego roku mieliśmy rekolekcje wielkopostne, rekolekcje przed odpustem czerwcowym i ostatnio rekolekcje adwentowe. A kazania, homilie, nabożeństwa, lekcje religii w szkołach…  to kolejna radość dla nas, Waszych duszpasterzy, za którą wraz z Wami dzisiaj Panu Bogu dziękujemy. 

   Dbamy też o nasz kościół parafialny i kościoły filialne w Kołowie i Binowie. W ostatnim roku postawiliśmy nowy krzyż misyjny przedkościołem, zamówiliśmy nową chrzcielnicę, przy której udzielamy teraz sakramentu chrztu świętego oraz odnowiliśmy ołtarze i figury świętych w kościele. W tak upiększonym kościele na pewno wszyscy lepiej się czujemy, nie mówiąc już o celebracji Eucharystii, czy innych nabożeństw, z których Droga Krzyżowa, Gorzkie Żale, nabożeństwa majowe, czy fatimskie cieszą się dużą frekwencją. Przez cały rok w każdy drugi poniedziałek miesiąca modlimy się za Ojca Świętego, naszą Ojczyznę i Radio Maryja  i wspieramy złotówkami i Radio Maryja i dzieła powstałe przy tym radiu. Udało się też zdobyć środki na remont dachu w Kołowie i dalej prowadzimy starania o nowe środki na remonty i w Kołowie i Binowie. Wszystkim, którzy troszczą się o kościoły w Kołowie i Binowie dziękujemy! W dalszym ciągu też remontujemy klasztor sióstr i ostatnio przed świętami został zakupiony i zamontowany nowy piec gazowy i jest teraz u sióstr bezpieczniej i cieplej. Za wszystkie ofiary na ten cel złożone w ciągu całego roku, za wielką pomoc Rady Parafialnej w tych zamierzeniach, Bóg zapłać!

  Plany na 2017 rok – to przede wszystkim nowy ołtarz, nowa ambona i odnowione prezbiterium. Czy się uda?

   W naszej parafii udzielono tylko 8 ślubów, a więc tyle nowych rodzin związało się świętym sakramentalnym węzłem małżeńskim, tyle powstało nowych domów rodzinnych. Czy my mamy naprawdę dom rodzinny? Bo dom rodzinny to miejsce, gdzie jest wszystkim ze sobą dobrze. Natomiast do sakramentu bierzmowania przygotowało się 43 młodych ludzi.

   W rok 2016 zmarło w naszej parafii 68 osób. Umierali starsi parafianie, ale umierali i ludzie młodzi, którzy chcieli jeszcze długo żyć. Niektórzy z nich byli jeszcze rok temu w kościele. Nie myśleli, że umrą, a jednak Pan Bóg ich zabrał. Myśmy jeszcze zostali. Czy na długo? Bóg dał nam kolejną szansę w postaci czasu, nowego roku 2017. Pamiętajmy: czas ucieka – wieczność czeka!

  Jesteśmy wdzięczni tym wszystkim, którzy na różny sposób budują i wspierają Kościół żyjący w naszej parafii, a więc tym, którzy troszczą się o liturgię, a więc naszym lektorom, ministrantom, Pani Renacie siedzącej za organami, Siostrze Zakrystiance, oraz Rodzinie Różańcowej, Rodzinie Radia Maryja, Kościołowi Domowemu, Apostołom Miłosierdzia, księżom, Siostrom Misjonarkom – wszystkim wielkie Bóg zapłać!

    Ponieważ zakończyła się wizytacja duszpasterska naszej parafii - to z tego miejsca wyrażam ogromną wdzięczność Wam wszystkim, za otwarte drzwi i przyjmowanie nas księży po kolędzie – dziękujemy!

   Mimo intensywnych przemian, polski katolicyzm cechuje stabilność. W Polsce wiarę katolicką deklaruje aż 92 % Polaków. Najsłabsza wydaje się religijność młodzieży, oraz mieszkańców dużych miast. Ok. 40% Polaków uczestniczy regularnie w niedzielnej Eucharystii i 17 % przyjmuje Komunię świętą. Najbardziej religijnymi obszarami są diecezje tarnowska (70%), rzeszowska(64%), przemyska (59%), natomiast najniższa religijność uczestniczących w niedzielnej Mszy Świętej to diecezja łódzka, szczecińska i koszalińska ( tylko ok. 25%). Badania wskazują na wielką popularność Różańca i nabożeństwa fatimskiego w parafiach. Udzielanie sakramentów w parafiach ma charakter masowy. W 2016 roku w Polsce udzielono: 369 tys. sakramentów chrztu świętego.  Do sakramentu bierzmowania przystąpiło 360 tys. młodych ludzi.  Do I Komunii świętej przystąpiło 270 tys. dzieci, i udzielono 134 tys. sakramentów małżeństwa. Polska ma jedną z najlepiej ukształtowanych sieci parafialnych w całym katolickim świecie. Ciężko jest wskazać kraje przynajmniej w Europie, które mają tak dobrze rozwiniętą sieć parafialną – chodzi zarówno o liczbę parafii, jak i liczbę duszpasterzy, sióstr zakonnych i świeckich w nich zaangażowanych. W Polsce jest 25 tys. księży diecezjalnych, 6 tys. zakonnych, 20 tys. sióstr zakonnych i 1 tys. braci zakonnych, oraz dwa tysiące sześćset kleryków w Seminariach. Życie religijne polskich katolików opera się głównie na duszpasterstwie parafialnym.

   Obecny rok przeżywamy pod hasłem ”Idźcie i głoście”, jest to także rok świętego Brata Alberta z okazji 100 rocznicy jego śmierci. W tym nowym roku będziemy wspominać i kontemplować przed Bogiem ważne wydarzenia z przeszłości. Przypadnie bowiem 750 rocznica kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, oraz 300 (trzechsetna) rocznica koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i upłynie 100 rocznica zjawienia się Maryi w Fatimie z Jej orędziem wzywającym do modlitwy różańcowej, do nawrócenia i pokuty. Przypadnie też rocznica dwóch pielgrzymek naszego papieża św. Jana Pawła II do Polski: z r. 1987, kiedy to we Wrocławiu miał miejsce 46 Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, a w Szczecinie nastąpiło poświecenie kamienia węgielnego pod Szczecińskie Seminarium i koronacja koronami papieskimi figury Matki Boskiej Fatimskiej. 

   Pamiętajmy, że skarbem Polskiego Kościoła jest możliwość wspólnego spotkania ze wszystkimi na modlitwie mimo różnic, które nas dzielą. A podziały są widoczne, ale w Kościele jesteśmy jednością,  gdy razem przeżywamy wiarę. Tylko modlitwa, nawrócenie i pokuta mogą pomóc nam Polakom w ocalaniu wartości chrześcijańskich w dzisiejszym zagubionym świecie i w prowadzaniu pokoju i pojednania do naszych serc.

   Rozpoczęliśmy Nowy Rok Pański 2017. Zechciejmy się w nim na nowo odnowić i odrodzić. W latach odmłodzić już nie można, ale na duszy – TAK! Trzeba tylko uwolnić się od grzechów przez pójście do spowiedzi. Trzeba posilić się Ciałem Pańskim, a przypomnisz sobie wtedy lata, gdy tak bardzo kochałeś Pana Boga i całe swe szczęście i radość znajdowałeś w bliskiej przyjaźni z Nim.  Stań się młody duchem. I przeciwnie, chociaż jesteś młody, jeśli żyjesz bez Boga, jesteś już starcem zgorzkniałym. Ty, młody człowieku, stań się na nowo młody też duchem!

   Jak tu jesteśmy, wszyscy starajmy się wchodzić w Nowy Rok Pański 2017 z zawołaniem: Tobie Panie zaufałem, nie zawstydzę się na wieki!

 

                ks. prob. Krzysztof   Rytwiński TChr

                                                                              

 

 

aktualizowano: 2017-01-20
Wszystkich albumów:

Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła

ul. Niklowa 1, 70 – 747 Szczecin Podjuchy
Bank Pekao S.A. III O. w Szczecinie 55 1240 3826 1111 0000 4402 9869
Tel. (91) 460-93-02 /604-774-462
2025 © Wszelkie Prawa Zastrzeżone

Msze święte...

w Niedzielę i Święta - godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00, 13.15, 18.00; sobota - godz. 18.00;

w tygodniu: godz. 7.00 i 18.00;

W okresie wakacyjnym nie ma Mszy Świętej o 13:15.

Biuro parafialne czynne we wtorki, środy i czwartki w godz. 16.00 - 17.30; w czwartki także po wieczornej Mszy św.

W sprawach pilnych oraz pogrzebu przyjmujemy zawsze, o ile jesteśmy w domu

 


 

 

 

 

projektowanie, design, stron www szczecin, design,branding, projektowanie logo, aplikacje mobilne